Türk Hava Yolları Kargo Takip

Turkish Cargo, Türk Hava Yolları’nın alt markası olarak 1993 yılından beri hava yolu aracılığıyla kargo taşıma faaliyetlerini sürdürüyor. Turkish Cargo, IATA’nın 2021 yılı istatistiklerine göre pazar payını %5’in üzerine çıkararak “Yılın En Hızlı Büyüyen Uluslararası Kargo Havayolu” ödülünü aldı. En hızlı büyüyen hava yolu kargo markasından biri olan şirket, yolcu ve kargo olmak üzere toplam 390 uçaklık filosuyla dünyanın 132 ülkesine hizmet veriyor. Şirket, dünya genelinde 340’tan fazla destinasyona hava yolu kargo hizmeti sağlıyor. İstanbul’u dünyanın lojistik merkezi yapmayı hedefleyen Türk Hava Yolları, 2025 yılında 120 destinasyona direkt uçuş gerçekleştirmek istiyor.

Türk Hava Yolları Kargo; altyapısı, operasyonel kabiliyetleri, filosu ve alanında uzman personeliyle sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştiriyor. Hava yolu kargo taşımacılığında çıtayı yükseltmeye başlayan şirket, 2025 vizyonuyla dünyanın en iyi üç hava yolu kargo markasından biri olmayı amaçlıyor.

Turkish Cargo, hava yoluyla birçok farklı kargo taşıma hizmeti sunuyor. Farklı türdeki kargolarınızı hem ülkeler arası hem ülke içinde göndermek için Türk Hava Yolları, en doğru bir tercihlerden biri. Siz de Turkish Cargo’dan hizmet almak istiyorsanız bazı soruların cevabını merak ediyor olabilirsiniz. Türk Hava Yolları’nın çeşitli alanlardaki kargo hizmetleriyle ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Türk Hava Yolları Kargo Gönderimi Nasıl Yapılır?

Türkiye’den yurt dışına kargo göndermek için IATA yani Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği üyesi kargo acenteleri ile bağlantı kurmanız gerekir. Gümrük işlemleri, konşimento kesimi, ücretlendirme ve paketleme gibi konularda yetkililer size yardımcı olacaktır. Türkiye’den Turkish Cargo ile gönderim yapabileceğiniz IATA yetkili acente listesine göz atarak kargonuzu göndermek istediğiniz şubeyi seçebilirsiniz. Yurt dışından Türkiye’ye kargo göndermek için bulunduğunuz ülkede yer alan satış ofisine başvurmalısınız. Bunun için global satış acentelerinin ve yetkilendirilmiş kargo satış acentelerinin listesini de inceleyebilirsiniz.

“Gönderdiğim kargomu sigortalatabilir miyim?” sorusu aklınızı karıştırıyorsa hemen cevaplayalım. Turkish Cargo ile gönderdiğiniz yurt içi veya uluslararası kargo gönderilerine sigorta yaptırmak zorunda değilsiniz. Bu konuda Turkish Cargo, kendi bünyesinde sigortalama hizmeti vermez. Tercihe bağlı olarak kargonuza sigorta yaptırmak isterseniz özel sigorta şirketleri aracılığıyla bu hizmeti satın alabilirsiniz.

Kargo ile Evcil Hayvanımı Gönderebilir miyim?

Türk Hava Yolları Kargo ile tavşan ve kuş gibi evcil hayvanlarınızı gönderebilirsiniz. Taşıması kabul edilmeyenler bazı hayvan çeşitleri bulunuyor. Hayvan taşımacılığı için bu listeyi göz önünde bulundurmalısınız:

 • Laboratuvar/deney hayvanları,
 • Bulaşıcı hastalık taşıyan hayvanlar,
 • Hamile hayvanlar,
 • Ölü hayvanlar,
 • On haftadan küçük yavru kedi/köpekler,
 • Anne sütünden kesilmemiş yavru kedi/köpek ve emziren annelerin taşınması kabul edilmez.

Ayrıca bazı saldırgan ve acil durumlarda müdahale edilmesi zor olan köpek türlerinin taşınması da yasaktır. Bunlar:

 • American Statfordshire Terrier, 
 • Dogo Argentino,
 • American Pit Bull Terrier,
 • Japanese Tosa,
 • Fila Brasileiro,
 • Pitbull Terrier.

Evcil hayvanların taşınması için prosedür, dokümantasyon, paketleme ve etiketleme için IATA kuralları kullanılır. Öncesinde bu kuralları incelemeniz önerilir. Turkish Cargo, alanında yetkin personelleri ile taşımaya sunulan canlı hayvanlar için en uygun koşulları sağlar. Ayrıca yetkililer hayvanların emniyetli ve güvenli bir şekilde taşınması için gereken önemi ve özeni gösterir.

Kargo ile Cenaze Gönderebilir miyim?

Türk Hava Yolları Kargo ile yurt dışından Türkiye’ye ve Türkiye’den yurt dışına cenazelerinizi gönderebilirsiniz. Yurt dışından Türkiye’ye cenaze getirmek için cenaze gönderilerinden sorumlu genel satış yetkililerine başvurmanız gerekir. Türkiye’den yurt dışına yapılacak cenaze gönderilerinde ise IATA üyesi kargo acenteleriyle iletişime geçebilirsiniz. 

Türkiye içinde başka bir şehre cenaze göndermek için gönderim yapılacak olan istasyon ile iletişime geçmelisiniz. Gönderilen cenazeyi, uçak vardıktan sonra yaklaşık 30-45 dakika arasında teslim alabilirsiniz. Ancak tabut ile sevk edilecek cenaze gönderimlerinde bazı koşullara uyulmalıdır. İlk olarak cenaze taşımacılığı için hastane tarafından düzenlenen ölüm raporu/defin ruhsatı olması gerekir. Ayrıca cenazeye ait şu bilgilerin de raporda bulunması istenir:

 • Cenazenin adı ve soyadı,
 • Doğum yeri ve tarihi,
 • Ölüm yeri ve tarihi,
 • Ölüm sebebi,
 • Bulaşıcı hastalık olup olmadığı.

Yurt içi cenaze taşıma ücretlerini de açığa kavuşturalım. İç hatlar cenaze ücretleri yetişkin, çocuk ve bebekler için farklılık gösterir. 

Türk Hava Yolları Kargo Takip Nasıl Yapılır?

Türk Hava Yolları Kargo ile gönderilerinizin güncel durumunu günün 24 saati hızlı ve güvenilir bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak Türk Hava Yolları Kargo’nun kargo takip sayfasından yararlanabilirsiniz. turkishcargo.com.tr sitesine girdikten sonra “Kargo Takibi” sayfasına girin ve AWB numaranızı ilgili alana yazın. “Listele” butonuna tıkladıktan sonra gönderinizin güncel durumunu takip edebilirsiniz.

Türk Hava Yolları kargo sorgulama işlemi için 0850 333 0 777 numaralı Turkish Cargo Çağrı Merkezi’ni de arayabilirsiniz. Yetkili kişinin aracılığıyla gönderdiğiniz veya teslim alacağınız kargo hakkında her türlü bilgiye çağrı merkezinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Yurt Dışından Gelen Kargo Nasıl Teslim Alınır?

Yurt dışından size gönderilen kargonun gelip gelmediğini konşimento numarasıyla veya seferin tarihi ve numarasıyla internetten takip edebilirsiniz. Kargonuz geldiğinde gönderinizi teslim almak için yetki belgenizle varış noktasındaki ilgili ordino servisine başvurmanız gerekir.

Yurt dışından gelen kargoları teslim edilecek kişi dışında başka kişiler de alabilir. Gümrüklü kargolar için gümrük işlemleri yapılacağından alıcı olarak bir vekil tayin etmeniz gerekir. Bu gümrük karneli kişiler gerekli gümrük ve ordino işlemlerini tamamlayarak kargonuzu teslim alabilirler.

Türkiye varışlı kargonuzu normal çalışma saatleri haricinde ambardan alıp alamayacağınızı da merak ediyor olabilirsiniz. Bu konuda hizmet veren Atatürk Havalimanı Kargo Gümrük Müdürlüğü, hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında çalışıyor. Bu nedenle kargolarınızı sadece hafta içi mesai saatleri içerisinde teslim alabilirsiniz.

“Gelen kargomu en geç ne zaman almalıyım, bekleme ücreti var mı?” sorusunu da açığa kavuşturalım. Türkiye’ye gelen kargolar için eşya, depoya giriş yaptığı andan itibaren belli ücretler alınır. Ayrıca toplam ücrete ek olarak kargonun kilogramı başına belirli bir servis ücreti tahsil edilir. 

Türk Hava Yolları İç Hat Kargoların Gönderimi ve Teslimi

İç hat kargolar, havalimanından alınıp havalimanına bırakılır. Kargonuzu göndermek için size en yakın havalimanının kargo bölümüne ürününüzü teslim edebilirsiniz. Kargoyu teslim ederken gönderen kişinin adı, soyadı ve T.C. kimlik numarası bilgileri gerekir. Gönderici firma ise firmanın ticari unvanı, vergi dairesi ve numarası belirtilmelidir. Kargonuzun paketlemesini kendiniz yapmanız gerekir. Kargonuzu içeriğine uygun nitelik ve büyüklükteki paketin içine koyarak teslim etmelisiniz. “Kargomu ne zaman teslim etmeliyim?” sorusunu da açığa kavuşturalım. Kargoların sevk edilmesi için istenen seferin tarifesine göre 2 saat önce verilmesi uygundur. İç hat kargo ücretleri için İç Hat Bülten Listesi‘ni inceleyebilir veya çağrı merkezi ile iletişime geçebilirsiniz. Kargo gönderim ücreti, peşin olarak nakit veya kredi kartıyla yapılır.

Turkish Cargo; üzerinde değer beyan edilmiş evrakların, kıymetli maddelerin veya kıymetli maddeden yapılmış eşyaların taşımacılığını yapmaz. Bu alanda sadece noter onaylı evrak, ihale evrağı gibi dokümanların ve üzerinde değer beyan edilmeyen değerli kargoların gönderimi yapılır.

Türk Hava Yolları iç hat kargolar, tarifeli seferin varış saatini takiben 1 saat içerisinde teslim alınabilir. Kargonun teslim alınması için gönderiyi alan kişinin bazı evrakları ibraz etmesi gerekir. Bunlar:

 • Kişi adına gönderilen bireysel kargolar için gönderilen kişinin T.C. kimlik numarasını içeren kimlik kartı, ehliyeti veya pasaportu;
 • Firma adına gönderilen kargolar için kargoyu alan kişinin firma tarafından yetkili kılındığını gösteren antetli kâğıda yazılmış yazı.

Türk Hava Yolları Kargo Uçaklarının Eksi Derece Taşıması Var mı?

Eksi dereceli ürünlerin taşınmasında bazı alternatif yöntemler bulunuyor. Frozen kargo gönderimlerinde kuru buz, buz aküsü veya sulu buz kullanılarak uygun paketlemeyle gönderim yapılabilir. Buna ek olarak aktif ısı kontrollü konteynerler ile çıkış noktasından varış noktasına kadar belli derecedeki kargolar taşınabilir. Bu seçenek sadece geniş gövdeli seferlerde ve kargo uçaklarında kullanılabilir. Diğer bir alternatif ise gönderi, termal battaniye yardımıyla belli bir süre minimum-maksimum ısı aralıklarında saklanabilir.

Türk Hava Yolları Müşteri Hizmetleri ve Genel Müdürlüğü Bilgileri Nedir?

Gönderdiğiniz ya da teslim alacağınız kargoyla ilgili aklınıza herhangi bir şey takılırsa Türk Hava Yolları Kargo iletişim size destek olur. Daha önce de belirttiğimiz 0850 333 0 777 telefon numarasıyla Turkish Cargo Müşteri Hizmetleri’ni arayabilirsiniz. Aynı zamanda 24 saat boyunca WhatsApp üzerinden de iletişim kurabilirsiniz. Türk Hava Yolları kargo birimi iletişim için dilerseniz internet sitesinde bulunan “Bize Yazın” bölümünden faydalanabilirsiniz. “Genel Talep” başlığı altından herhangi bir gönderiye ait olmayan talebinizi iletebilirsiniz. “Öneri” başlığından ise hizmet kalitesinin artması için önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Turkish Cargo’nun bağlı olduğu Türk Hava Yolları iletişim bilgilerini de paylaşalım. Müşteri memnuniyetine oldukça önem veren Türk Hava Yolları’na birçok farklı iletişim kanalı aracılığıyla ulaşabilirsiniz. Türk Hava Yolları Çağrı Merkezi, Danışma Hattı ve Müşteri Hizmetleri için 0850 333 08 49 numaralı telefonla iletişime geçebilirsiniz. Soru, öneri, talep, şikâyet ve bilgi için Türk Hava Yolları telefon numarasının yanı sıra “Çağrı Merkezlerimiz” sayfasındaki bağlantı linkini tıklayarak Görüntülü Çağrı Merkezi’ne de bağlanabilirsiniz. Müşteri temsilcisi tüm soru ve problemlerinizi hızlı bir şekilde çözer ve açığa kavuşturur. 

Türk Hava Yolları Genel Müdürlüğü iletişim adresi; Türk Hava Yolları Genel Yönetim Binası, Atatürk Havalimanı, Yeşilköy, 34149 İstanbul/Türkiye. Genel müdürlük telefon numarası ise 0212 463 63 63.

Türk Hava Yolları Şubeleri Nerede? Şubeleri Nasıl Bulurum?

Türk Hava Yolları şubelerine giderek hizmet almak istiyorsanız “Türk Hava Yolları nerede?” diye merak edebilirsiniz. Türk Hava Yolları şubeleri dünyanın birçok ülkesinde ve Türkiye’nin dört bir yanında bulunuyor. İstediğiniz Türk Hava Yolları şubesini bulmak için web sitesi üzerinden “Bize Ulaşın” sayfasına girin. “Ofislerimiz” kısmında istediğiniz ülkeyi ve şehri seçin. Ardından kargo ofisi, satış ofisi, şehir ofisi ve genel kargo acentesi gibi ofis seçeneklerinden ihtiyacınız olanı seçin. İstediğiniz Türk Hava Yolları şubesinin adresine, çalışma günlerine ve saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. 

Türk Hava Yolları Çalışma Saatleri ve Günleri Nelerdir?

Türk Hava Yolları çalışma saatleri ve günleri ofis türüne ve bölgesine göre değişiklik gösterir. Şehir ofisleri genel olarak hafta içi 08.00-16.30 arasında hizmet verir. Bu saatler farklı şubelere göre 09.00-17.45 olarak da değişebilir. Şubeler hafta sonları ve resmî tatillerde ise kapalıdır. Her şubenin çalışma saatleri ve günleri farklı olabileceği için istediğiniz şubenin saatlerine daha önce belirttiğimiz gibi “Ofislerimiz” bölümünden kolayca ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen hava yolu firmalarından biri olan Türk Hava Yolları, Turkish Cargo ile hava yolu taşımacılığı hizmeti veriyor. Yurt içinden yurt dışına, yurt dışından yurt içine ve Türkiye sınırları içerisinde hizmetlerine devam eden şirket; tüm kargo taşımalarınızı güvenilir şekilde gerçekleştiriyor. En iyi hizmeti vermeyi amaçlayan Türk Hava Yolları Kargo, müşteri memnuniyetine de oldukça önem veriyor. Hızlı ve kaliteli bir taşımacılık hizmeti için turkishcargo.com.tr adresini veya yetkili şubeleri ziyaret edebilirsiniz.