PTT Kargo Takip

PTT Kargo takip için kargo takip numaranızı aşağıdaki alana girerek kargo takip butonuna tıklayabilirsiniz.

Kargo Takip Numarası

PTT, 23 Ekim 1840 tarihinde posta ihtiyaçlarına cevap vermek üzere Posta Nezareti olarak kuruldu. Çağın gereklerine uyum sağlayarak sürekli gelişen ve yenilen kurum; posta, telefon ve telgraf hizmetlerini başarıyla yürüttükten sonra yüzlerce yıllık tecrübesini bugün kargo taşımacılığına da aktarıyor.

PTT Kargo; Van, Elazığ, Adana, Balıkesir, Isparta, Rize, Uşak ve Ordu dâhil olmak üzere Türkiye’nin tüm illerinde hizmet veriyor. 4500’ün üzerindeki şubesi ve on binlerce nitelikli personeli ile herkes için kaliteli ve ulaşılabilir bir hizmet sağlıyor. Gerek yurt içi gerek yurt dışı kargo gönderimlerinde sektörün öncüsü olan kuruluş, hizmet skalasını her geçen gün genişleterek yeni hizmetleri ve kolaylıkları hayata geçiriyor. 

Siz de kargolarınızı PTT Kargo ile göndermek istiyorsanız kargo takibinden kurye çağırmaya, gönderi ücreti hesaplamaktan PTT iletişim bilgilerine kadar aradığınız bütün cevapları yazımızın detaylarında bulabilirsiniz.

PTT Kargo Yurt İçi ve Yurt Dışı Kargo Takip Nasıl Yapılır? Kargo Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

PTT kargo aracılığıyla kargolarınızı ister yurt dışında ister yurt içinde istediğiniz lokasyona güvenle gönderebilirsiniz. Gönderinizi PTT şubesine teslim ederken öncelikle kargo içeriği, gönderici alıcı adres ve iletişim bilgilerini içeren bir form doldurmanız gerekir. Bu formu eksiksiz ve doğru şekilde doldurduğunuzda kargonuzun adrese güvenle ulaşacağından emin olabilirsiniz.

“PTT kargo takibi nasıl ve nereden yapılır?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Kargonuzu ve doldurduğunuz formu teslim ettikten sonra gişedeki görevli memur, size kargonuzun bütün hareketlerini anlık olarak kontrol etmenize yardımcı olacak bir PTT Kargo takip numarası verir. Kargonuzu takip etmek isterseniz PTT Kargo takip no ile PTT’nin web sitesinden sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz e-Devlet üzerinden de PTT ile gönderdiğiniz kargoyu canlı takip edebilirsiniz. Böylelikle gönderinizin ne zaman dağıtıma çıkacağını ve alıcıya ulaşıp ulaşmadığını görebilirsiniz.

PTT kargo yurt dışı veya yurt içi gönderi takibini internet üzerinden yapmakta zorlanıyor veya kodun hatalı olduğunu düşünüyorsanız PTT Müşteri Hizmetleri’ne istediğiniz anda telefon açabilir ve ilgili birimle iletişime geçerek gönderinizin durumundan haberdar olabilirsiniz. Telefonla görüşmeyi tercih etmediğiniz durumlarda PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak WhatsApp linki alabilir, böylece yazışarak iletişim kurabilirsiniz.

İletişim sayfasındaki Canlı Destek bölümüne telefonunuzu bırakarak Canlı Destek’e bağlanabilirsiniz. İşitme ve konuşma engeliniz bulunuyorsa “Engelli Dostu Numaralar” projesi kapsamında müşteri temsilcileriyle SMS hattı üzerinden veya görüntülü konuşma yöntemiyle iletişim kurabilir, bu sayede PTT kargo takip sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz.

Gönderiniz için oluşturulan kodu kaybettiyseniz veya unuttuysanız “PTT Kargo takip numaramı nasıl öğrenebilirim?” diye endişeleniyor olabilirsiniz. Böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız yine Canlı Destek’e bağlanabilir; müşteri temsilcinizden ad, soyad ve gönderi adresi gibi bilgilerle PTT Kargo takip kodunu ve numarasını, öğrenebilirsiniz. Dilerseniz bu esnada gönderinizin son durumu hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Gönderilerinizi yurt içine ve yurt dışına en güvenli ve hızlı şekilde ulaştırmayı hedefleyen PTT’nin Müşteri Hizmetleri sayesinde gönderinizi mağduriyet yaşamadan kolayca takip edebilirsiniz.

PTT Kargo Nerede? PTT Kargo Şubelerini Nasıl Bulabilirim?

PTT’nin Türkiye’nin hatta dünyanın her köşesinde müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için çok sayıda şubesi ve alanında uzman personeli bulunuyor. Siz de bulunduğunuz il veya ilçede, evinize ya da iş yerinize en yakın PTT Kargo şubelerinin nerede olduğunu merak ediyorsanız PTT’nin internet sitesi üzerinden PTT iş yerlerini, KargoMat ve PTTmatikleri sorgulayabilirsiniz. Hatta aynı internet sitesi üzerinden yol tarifi alarak kısa süre içinde şubeye varabilir ve işlemlerinizi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Böylelikle hiç yorulmadan gönderilerinizin PTT kalitesi ve güvencesiyle yola çıkmasını sağlayabilirsiniz.

PTT Kargo Çalışma Saatleri ve Günleri Nedir? PTT Kargo Dağıtım Saatleri Hangi Aralıkta?

PTT Kargo ile ilgili “PTT Kargo mesai saatleri hangi aralıkta? Hangi günler ve zaman açık?” sorusu çok merak ediliyor.  Aynı zamanda “PTT Kargo dağıtım saatleri ne zaman?” sorusu da PTT ile ilgili en çok merak edilenler arasında bulunuyor. Bu gibi sorular sizin de aklınızı kurcalıyorsa onları hemen yanıtlayalım. PTT Kargo çalışma günleri ve açılış saatleri, hafta içi her gün 08.30. “PTT Kargo saat kaçta kapanıyor?” derseniz sorunun cevabı şubeden şubeye değişiyor olsa da PTT Kargo kapanışı 17.00-17.30 arasında gerçekleşiyor. Yine de en doğru bilgiyi bulunduğunuz bölgedeki PTT Kargo şubesini arayarak öğrenebilirsiniz.

PTT Kargo dağıtım saatlerinin ise çalışma saatleriyle aynı olduğunu söyleyebiliriz. Bununla beraber cumartesi günleri yalnızca merkez PTT şubeleri 13.30’a kadar, yarım gün, hizmet veriyor ancak cumartesi günleri dağıtım yapılmıyor. Siz de kargo gönderimleri, iadeler ve diğer işlemler için PTT’yi bu aralıklarda ziyaret edebilirsiniz.

PTT Çağrı Merkezi’ne bağlanmak istiyorsanız Müşteri Hizmetleri’nin numarasından ister sesli görüşme ister WhatsApp’tan mesajlaşma yöntemleriyle 7/24 iletişim kurabilirsiniz. Günün her anı bilgi alabilir; öneri, şikâyet ve isteklerinizi bildirebilirsiniz. PTT’nin sosyal medya hesaplarından ve mail adresinden de fikirlerinizi iletebilirsiniz.

PTT Kargo Kargom Ne Zaman Gelir, Kargo Teslim Süresi Ne Kadar?

PTT Kargo gerek uygun fiyatları gerek kolay ulaşılabilir oluşuyla hem e-ticaret yapan şirketler hem bireyler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Hâl böyle olunca PTT ile ilgili “PTT Kargo kaç günde gelir?” gibi sorular büyük önem kazanıyor. PTT Kargo teslim süresi, gönderinin alındığı konum ile teslim edileceği konum arasındaki mesafeye ve teslim adresinin il, ilçe veya köy olmasına göre değişiklik gösteriyor.

Gönderinizin kaç günde geleceğini hesaplamak istiyorsanız PTT’nin web sitesindeki Gönderi Süresi Sorgulama bölümünü ziyaret edebilirsiniz. Bu alanda ister yurt dışı ister yurt içi gönderilerinizin teslim süresini sorgulayabilirsiniz. Böylece “PTT Kargo ne zaman gelir?” sorusunun cevabını alabilirsiniz. Bu noktada köy teslimli kargoların yalnızca her köye özel dağıtım gününde getirileceğini hatırlatalım. Dolayısıyla kargonuz il merkezine ulaşsa bile köy dağıtım gününe kadar şubede bekleyebilir. 

PTT APS Kargo ile gönderileriniz standart teslimata göre çok daha kısa sürede teslim edilir. Özellikle uzun mesafeli gönderilerde çok daha avantajlı olan yöntem, daha çok evrak gibi kargoların gönderilmesinde tercih edilir. PTT kargolama seçeneklerinden bir diğeri de “Alma Haberli Kargo.” Bu gönderi çeşidinde kargonuz alıcıya ulaştığında size, alıcıysanız kargo size ulaştığında göndericiye anında bilgi verilir. 

PTT Kargo Kargo Ücretlendirmesi Ne Kadar? Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

“PTT Kargo ücreti ne kadar?” sorusu PTT müşterilerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Yurt içinde PTT Kargo ücreti; gönderinin ağırlığı, seçilen kargo türü, gönderi içeriğinin kırılabilir nitelikte olup olmaması ve nereden nereye gönderim yapıldığına göre değişiklik gösterir.

Göndereceğiniz kargo için ne kadar ücret ödeyeceğinizi şubeye gitmeden öğrenmek istiyorsanız PTT’nin web sitesinden “Gönderi Ücreti” bölümüne tıklayabilirsiniz. Açılan sayfada kargonuzun ağırlık, en, boy ve yükseklik bilgilerini doldurduğunuzda; sistem, gönderinin desi değerini hesaplar ve buna göre ücret belirler. Özel hizmetlerde PTT Kargo gönderim ücretinde değişiklikler olabilir. Örneğin; alma haberli, gidiş-dönüş, sigortalı ve ödeme şartlı gibi tercihlerde ek ücret talep edilirken il içi teslimat ve şubeden teslim seçeneklerinde gönderi ücretinde indirim sağlanır.

Yurt dışı gönderileriniz için “PTT kargo kaç TL?” diye düşünüyorsanız hemen bu sorunuzu da cevaplayalım. Yurt dışı gönderilerinizin kargo ücreti; öncelikle kargonuzun büyüklüğüne, gönderim sağlanacak ülkeye ve ulaşım (hava yolu, kara yolu, deniz yolu) tercihinize göre değişiklik gösterir. Yurt dışı kargonuzun PTT Kargo ücretini hesaplamak için, yurt içinde olduğu gibi, Gönderi Ücreti sayfasını açmalısınız. Sayfa açıldığında gönderi türünü seçmeli, sonrasında gönderinin yüzey veya hava yollarından hangisi ile gönderilmesini istiyorsanız onu tercih etmelisiniz. Gönderi yolu tercihinizden sonra gönderim ülkesi; kargonuzun ağırlık, en, boy ve yükseklik bilgilerini de panele girdiğinizde PTT Kargo fiyat hesaplamasını görebilirsiniz. Aynı zamanda yurt dışı kargonuzun teslim süresine de aynı sayfadan ulaşabilirsiniz.

Alma haberli, değer konulmuş gönderi veya ödeme şartlı kargolarınızda ek hizmet verildiği için kargo ücretlerinde değişiklikler olabilir. Bunların yanı sıra PTT Kargo, 7500 euroya kadar olan e-ticaret ürünlerini ek ücret almaksızın taşıyarak girişimcileri destekler. Son olarak yurt dışı gönderilerinin ücretleri SDR kuruna göre hesaplandığı için ücretlerin günden güne değişiklik gösterebileceğini de hatırlatalım.

PTT Kargo Hafta Sonu Çalışma Saatleri Nedir? Cumartesi ve Pazar Günleri Çalışıyor mu?

Özellikle hafta içi, yoğun bir şekilde çalışan PTT müşterilerinin en merak ettiği sorular arasında “PTT Kargo cumartesi çalışıyor mu?” veya “PTT Kargo hafta sonu açık mı?” gibi sorular yer alıyor. Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi PTT Kargo hafta içi tam gün hizmet verirken cumartesi günleri yalnızca merkez PTT şubeleri yarım gün hizmet verir. Pazar günleri ise PTT Kargo çalışmaz. Cumartesi çalışan şubelerde kargo gönderimi ve iade gibi işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz ancak cumartesi günleri PTT’nin dağıtıma çıkmadığını da hatırlatmış olalım.

PTT Kargo Müşteri Hizmetleri ve Genel Müdürlük İletişim Bilgileri Nedir?

Müşteri memnuniyetine büyük önem veren ve yaklaşık 200 yıllık tecrübesini lojistik alanına da başarıyla aktaran PTT, müşterileriyle 7/24 iletişimde kalabileceği kanallara sahiptir. Gönderi takibinden yaşadığınız herhangi bir probleme ve istek, görüş, şikâyet ya da önerilerinize kadar her konuda rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz PTT Kargo Müşteri Hizmetleri’ne günün her saatinde 444 1 788 numarası üzerinden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz görüşmelerinizi WhatsApp üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Daha öncede bahsettiğimiz gibi konuşma veya işitme engeliniz bulunuyorsa 0 312 309 59 13 SMS hattını veya PTT iletişim sayfasında yer alan görüntülü görüşme seçeneklerini tercih ederek PTT Kargo Çağrı Merkezi ile görüşebilirsiniz.

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan PTT’nin kurumsallaşan güçlü bir iletişim ağı bulunuyor. Eğer PTT Kargo Canlı Destek ile yaptığınız görüşmelerde sorunlarınız çözülemediyse veya talepleriniz karşılanamadıysa PTT Kargo ile iletişim kurmak için PTT Kargo Genel Müdürlüğü’ne ait 0 312 509 50 00 telefon numarasını arayabilirsiniz. Bütün bu seçeneklerin yanı sıra CİMER üzerinden de dilekçe oluşturarak istek ya da şikâyetlerinizi bildirebilir, teşekkürlerinizi iletebilir ve bilgi edinme hakkınızdan yararlanabilirsiniz.

PTT Kargo Evden Kargo Nasıl Verilir? Kurye Nasıl Çağırılır?

Kargonuzu evden çıkmadan ve hiç yorulmadan göndermek istiyorsanız PTT Kargo Çağırma özelliğiyle kargonuzun evden alınmasını sağlayabilirsiniz. Bu özellikten yararlanmak için gönderinize ait bilgileri PTT sipariş ekranı üzerinden doldurmanız gerekir. Gönderici ve alıcı bilgilerini girdikten sonra, ek bir hizmet istiyorsanız formda istediğiniz hizmeti de seçmelisiniz. Bütün bu işlemlerin ardından kargonuzun en, boy, yükseklik bilgilerini girerek PTT Kargo Kurye Çağırma uygulamasıyla ne kadar ücret ödeyeceğinizi de hesaplayabilirsiniz. Son olarak bütün bilgileri kaydederek PTT Kargo evden alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Bu aşamada sorun yaşarsanız PTT Kargo Çağrı Merkezi’yle iletişime geçerek kargonuzun evinizden alınmasını sağlayabilirsiniz.

Siz de gönderilerinizde PTT Kargo’yu tercih ederek kaliteli hizmet alabilir ve birçok farklı avantajdan yararlanabilirsiniz. Yeni bir uygulama olan PTT Kargomat ile gönderilerinizi teslim saatini beklemeden 7/24 alabilir, üniversite öğrencisiyseniz gönderilerinizi indirimli olarak kargolayabilirsiniz. Kitap Taşıma Kampanyası’yla kitap, dergi, gazete ve basılı yayınları çok daha düşük ücretlerle gönderebilirsiniz. Aile Dostu Kampanyası sayesinde gönderilerinizi ailenize daha uygun fiyata kargolayabilirsiniz. Daha birçok kampanya ve avantajdan yararlanmak için PTT Kargo’yu güvenle tercih edebilirsiniz.

Kargo Takibi