Koçtaş Kargo Takip

Koçtaş; Merhum Vehbi Koç’un bakış açısı ve yaklaşımıyla, inşaat projelerine yapı malzemesi toptancısı olarak hizmet vermek için 1955 yılında kuruldu. Toptancı olarak başladığı şirket hayatına 1996’da İzmir Bornova’da açtığı ilk mağazasıyla perakendeci olarak devam etti. Temmuz 1998’de Antalya Topçular ve Aralık 1998’de İzmir Balçova’da açtığı mağazalarla faaliyetlerini sürdürdü.

Sektörde lider olmayı amaçlayan Koçtaş, 2000 yılında ev geliştirme sektörünün dünya çapındaki en büyük üç şirketinden biri olan Kingfisher’a bağlı B&Q firmasıyla ortaklık imzaladı. Şubat 2000’de başlayan ortaklıkları şirketin %50 hissesinin Koç Grubu’na, %50 hissesinin B&Q’nun bağlı olduğu Kingfister Grubu’na verilerek devam etti.

Büyük formatlı Koçtaş mağazalarıyla müşterilerine ulaşan şirket, 2006 yılı itibarıyla www.koctas.com.tr’yi hizmete sundu. 2013 yılında ise mahalleli mağaza formatıyla Koçtaş Fix’in ilk mağazasını Çekmeköy’de açtı. 2018 yılında ise mobil uygulamasını hayata geçiren Koçtaş, Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilerine ulaşmaya devam ediyor. Siz de Koçtaş’ın online kanalları üzerinden alışveriş yaptıysanız ya da yapmak istiyorsanız kargo takibi gibi pek çok konuyu merak ediyor olabilirsiniz. Tüm sorularınızın yanıtını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Koçtaş Kargo Takibi Nasıl Yapılır? Kargo Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

Koçtaş online mağaza üzerinden alışverişinizi tamamladıktan sonra siparişiniz hazırlanarak kargoya verilir. Bu aşamada “Koçtaş kargo takibi nasıl yapılır?”, “Koçtaş nakliye kargom nerede?” veya “Koçtaş kargom nerede?” gibi soruları merak ediyor olabilirsiniz. 

 • Siparişiniz kargoya teslim edildiğinde size bilgilendirme SMS’i gönderilir.
 • Bilgi mesajında yer alan “Kargo Takip” linkine tıklayarak Koçtaş kargo takip işlemini detaylı olarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Ayrıca bilgilendirme mesajında bulunan kargo takip numarasıyla ilgili kargo firmasının web sayfasından Koçtaş kargo sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
 • Siparişinizin kargo durumunu Koçtaş online üzerinden de takip edebilirsiniz. Bunun için önce “Hesabım” sayfasında yer alan “Siparişlerim” sekmesine sonra da “Kargom nerede?” linkine tıklayabilirsiniz. Bu sayede kargonuzun mevcut durumuyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Satın Alınan Ürünün İadesi Nasıl Yapılır?

Koçtaş’ın online satış kanalları aracılığıyla satın aldığınız ürünün iadesi için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • İlk olarak koctas.com.tr veya mobil uygulama üzerinden “Hesabım”, ardından “Siparişlerim” sayfasına girin.
 • “Detay” butonuna basıp siparişinizin detaylarını görüntüleyin.
 • “Siparişi İade Et” butonuna tıklayın.
 • İade etmek istediğiniz ürünü ve iade nedenini seçin.
 • Ekranda çıkacak iade kargo kodunu not alın. Bu koda “Siparişlerim” sayfasından ve size SMS ile gönderilen bilgilendirme mesajından da ulaşabilirsiniz.
 • İade etmek istediğiniz tüm ürünleri, aksesuarları ve faturasıyla orijinal kutusuna koyun.
 • Ürünü teslim aldığınız kargo firmasına giderek iade kargo koduyla paketi 7 gün içerisinde teslim edin.
 • Ürün teslimatınız Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo ile yapıldıysa paketinizi en yakın şubeye götürmelisiniz. Horoz Lojistik, DHL Lojistik, Borusan Lojistik veya Ceva Lojistik ile yapıldıysa kargo firmasının çağrı merkezini arayarak iadenizin teslim alınması için randevu oluşturmalısınız.
 • İade kargo kodunu aldıktan sonra 7 gün geçmesine rağmen gönderim yapmadıysanız kodu tekrar almanız gerekir.

Kargo İade Masrafları Kim Tarafından Ödenir?

İade talebi oluşturduktan sonra ürününüzü kargo firmasına vererek ücretsiz şekilde gönderebilirsiniz. İade kodu, kargonuzun ücretsiz olarak gönderilmesini sağlar. Kampanya kapsamında oluşturulan siparişlerin iadesinde kampanya koşulları sağlanmıyorsa kargo bedeli, iade edilecek ürün bedenlinden düşülür.

İade Kapsamı Dışında Kalan Ürünler Nelerdir?

İade kapsamının dışında kalan bazı ürünler bulunuyor. Bunlar:

 • Tek kullanımlık, hızlı bozulan veya son kullanma tarihi geçme ihtimali olan ürünlerin iadesi yapılamıyor.
 • Sağlık ve hijyen açısından havlu, çarşaf, yastık, yastık kılıfı, nevresim takımı, yorgan, klozet takımları, klozet fırçası, kişisel bakım ürünleri, çizme, bot, eldiven ve maske gibi ürünler. Ancak ambalajı açılmamış, denenmemiş, bozulmamış ve kullanılmamışsa iade edilebildiğini belirtelim.
 • Kişiye özel tasarımları ve narin özelliklerinden dolayı canlı çiçekler iade kapsamı dışındadır.
 • Buzdolabı, televizyon ve çamaşır makinesi gibi kurulum gerektiren ürünler yetkili servis bilgisi olmadan açılırsa iade edilemez.
 • Demonte olarak satılan fakat montajı yapılmış ürünler iade kapsamı dışında kalır.
 • Kullanılmış, yıpranmış veya yıkanmış olan ürünler de iade kapsamına girmez.

İade Edilen Ürünün Ücret İadesi Ne Zaman Yapılır?

İade ettiğiniz ürün Koçtaş’a ulaştıktan sonra ilk olarak şartlara uyup uymadığı kontrol edilir. Ürün, iade şartlarına uygunsa 14 iş günü içerisinde iade süreci tamamlanır. İade ürününüzü şubeye teslim etmeniz gerektiği durumlarda ise teslim tarihi itibariyle 14 iş gününde süreç tamamlanır. İade şartlarına uygun olmayan ürünler ise adresinize geri gönderilir.

İade süreci tamamlandığında e-mail ve sms ile bilgilendirilirsiniz. Bu bilgilendirme mesajını almanız, bankanıza Koçtaş tarafından ücret iadesinin yapıldığını gösterir. Taksitle yaptığınız alışverişlerin ücretleri bankaya tek seferde ödenir. Ancak banka bu tutarı kredi kartınıza toplam taksit sayısı kadar ayda iade eder. İade edilen tutarın kartınıza yansıması bankaya göre değişiklik gösterir. Bu noktada banka kartlarına yapılan iadeler, kredi kartına yapılan iadelere göre daha uzun sürede yansır.

Koçtaş Kargom Ne Zaman Elime Ulaşır? Koçtaş Kargo Teslimat Süresi Ne Kadar?

Koçtaş üzerinden seçtiğiniz ürünleri satın aldıktan sonra “Koçtaş kargo kaç günde gelir?” sorusunu merak ediyor olabilirsiniz. Hemen anlatalım. Koçtaş kargo süresi, ürünlere göre farklılık gösterir. Satın aldığınız ürünler, detay sayfasında yer alan teslimat tarih aralığında kargo firmasına ulaştırılır. Üründe “24 saatte kargoda” ibaresi yer alıyorsa siparişiniz 24 saat içinde kargoya verilir. Kargoya verilen siparişleriniz bulunduğunuz il/ilçeye ve kargo firmasının dağıtım süresine göre değişiklik gösterir. 

“Siparişlerim” sayfasındaki “Kargom nerede?” butonuna tıklayarak “Olası Teslim Tarihi” bilgisine ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için ilgili kargo firmasının çağrı merkezini de arayabilirsiniz. Koçtaş kargo firmalarının çağrı merkezi numaraları şu şekilde:

 • Koçtaş Kapımda: 0850 209 50 50
 • MNG Kargo: 444 06 06
 • Horoz Lojistik: 0850 202 33 50
 • Ceva Lojistik: 0216 999 24 40
 • Yurtiçi Kargo: 444 99 99
 • Sendeo: 444 75 48
 • Borusan Lojistik: 0212 473 1515

Siparişiniz kargo firması tarafından dağıtıma çıktığında size bilgilendirme mesajı gönderilir ve o gün içerisinde siparişiniz tarafınıza ulaştırılır.

Koçtaş Kargo Gönderi Kapsam Alanı Nedir?

Koçtaş üzerinden satın aldığınız siparişleriniz kargo firmasının gönderi alanı kapsamında olması şartıyla Türkiye sınırları içerisindeki istediğiniz adrese ulaştırılır. Kargo firmasının gönderi alanı kapsamında olmayan siparişler ise şubeye teslim edilir. Bu durumda paketinizi şubeden teslim almanız için tarafınıza bilgi verilir. Adaların ve bazı köylerin teslimat alanının dışında kaldığını belirtelim.

Sipariş Teslimatı Sırasında Nelere Dikkat Etmeliyim?

Koçtaş siparişinizi teslim alırken bazı noktalara dikkat etmeniz öneriliyor. Öncelikle siparişinizi her zaman kargo görevlisinin yanında kontrol etmeye özen gösterin. Kargo paketinde veya üründe hasar varsa, paket sayısı eksik veya yanlışsa kargo teslim fişini imzaladıktan sonra görevliye “Durum Tespit Tutanağı” tutturun.

Siparişinizi kontrol ederek teslim almak istemezseniz sipariş ekranı üzerinden “Kolay İade” seçeneğine tıklayarak “İade Kodu” alın. Ürününüzü bu tutanak ve faturayla kargo görevlisine teslim ederek Koçtaş’a geri gönderin.

Teslim aldıktan sonra kurulum gerektiren çamaşır makinesi, buzdolabı ve televizyon gibi elektronik kategorisindeki ürünler yetkili servis bilgisi olmadan açıldığında ürün iade kapsamının dışında kalır. Ancak yetkili servis kurulum sırasında herhangi bir sorun tespit ederse servis raporuyla ürünü iade edebilirsiniz.

Koçtaş Müşteri Hizmetleri ve Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri Nedir?

Müşteri memnuniyetine her zaman öncelik tanıyan Koçtaş, birçok farklı iletişim kanalıyla hizmet veriyor. Koçtaş ile iletişime geçmek için 0850 209 50 50 numarasını arayarak 09.00-20.00 saatleri arasında Koçtaş Müşteri Hizmetleri’ne ulaşabilirsiniz. Koçtaş Müşteri Hizmetleri’nin sunduğu hizmetler;

 • Koçtaş Müşteri Hizmetleri, satın almak istediğiniz ürünler için size bir sipariş oluşturabiliyor. Bu hizmetten 09.00-20.00 saatleri arasında yararlanabilirsiniz.
 • Koçtaş internet mağazasında oluşturduğunuz sepetinizi müşteri temsilcisine aktarıp teslimat, fatura adresi gibi bilgilerin girilmesini ve ödenmesini sesli yanıt sistemiyle yapabilirsiniz.
 • Siparişiniz için iptal, iade ve arıza bildirimi gibi işlemleri yapabilirsiniz.
 • Koçtaş hakkındaki görüşlerinizi, mağazalarla ilgili şikâyet, talep ve önerilerinizi iletebilirsiniz.

Koçtaş internet mağazasının “Müşteri Hizmetleri” menüsünün altında bulunan “Mesajlarım” kısmından mesaj yazarak da iletişim sağlayabilirsiniz. Hafta içi 09.00-18.00 saatleri arasında Twitter’da @koctasdestek veya Facebook’ta facebook.com/koctas üzerinden de destek alabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri aracılığıyla sorunuza yanıt bulamazsanız veya probleminiz çözülmezse Koçtaş iletişim için genel müdürlüğe ulaşabilirsiniz. Koçtaş Genel Müdürlük adres bilgileri; Koçtaş Yapı Marketleri Tic. A.Ş Taşdelen Mahallesi, Sırrı Çelik Bulvarı Otokoç Blok No: 9 34788 Çekmeköy-İSTANBUL.

Koçtaş Mağazaları ve Şubeleri Nerede? Şubeleri Nasıl Bulurum?

Koçtaş, Türkiye’nin 53 ilindeki 350’den fazla mağazasıyla hizmet veriyor. Koçtaş Sakarya, Amasya, Bursa, Çorum, Tokat, Uşak, Bayburt, Ankara, İzmir ve Düzce gibi birçok şehirde müşterilerine hizmet vermek için çalışıyor. “Koçtaş nerede?” ve “Koçtaş şubelerini nasıl bulurum?” gibi soruların yanıtını da hemen verelim. Tüm Koçtaş şubelerine ulaşmak için web sitesi üzerinden “Mağaza Bul” sayfasına girebilirsiniz. İstediğiniz şehri seçikten sonra bulunan tüm mağazalar; adres, yol tarifi ve haritada göster gibi bilgilerle karşınıza çıkar. Bu yöntem ile istediğiniz Koçtaş şubesine kolayca ulaşıp mağazaları ziyaret edebilirsiniz.

Koçtaş Kargo Ücreti Ne Kadar? Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Koçtaş online mağaza üzerinden verilen siparişlerde merak edilen diğer konu ise kargo ücreti ile ilgili oluyor. Koçtaş internet mağazası ve telefonla verilen siparişlerde hesaplama, ürünlerin orijinal ambalajlarının hacimlerine göre yapılır. Kargo ücreti hesaplanırken sadece Koçtaş’ın teslimat yapacağı ürünlerin ücreti değerlendirilir. Yani sepetinizde mağazadan teslim alınacak ya da üretici firma tarafından gönderilecek ürünler varsa bunlar hesaplamaya dâhil edilmez.

Desi olarak isimlendirilen ölçümleme sistemine göre bir ürünün desisi santimetreküp cinsinden hacminin 3000’e bölünmesiyle hesaplanır. Desileri ondalıklı rakam olan ürünlerin kargo fiyatları ise üste yuvarlanır. Koçtaş kargo ücreti, belli bir tutar ve üzeri siparişlerde alınmaz. Bu tutarın altındaki siparişler için ise sabit bir ücret alınır.

Koçtaş Çalışma Saatleri ve Günleri Nedir?

Koçtaş, hafta içi ve hafta sonu müşterilerine hizmet veriyor. Haftanın 7 günü açık olan Koçtaş mağazaları, hafta içi sabah 08.00 ve 10.00 arasında mağazalarını açıyor. Akşam ise 22.00’de kapanıyor. Koçtaş çalışma saatleri hafta sonu 10.00-22.00, Koçtaş Müşteri Hizmetleri çalışma saatleri ise 09.00 ila 20.00 saatlerini aralığında.

Koçtaş Montaj Hizmetleri

Koçtaş’ın internet sitesi üzerinden sunulan online montaj hizmeti sadece İstanbul şehriyle sınırlı. Bu hizmetten yararlanmak için ürünleri satın aldıktan sonra 0850 109 50 50 numaralı Koçtaş Çözüm Merkezi’ni arayarak randevu oluşturmanız gerekir. İstanbul dışında yaşıyorsanız montaj hizmeti için size en yakın Koçtaş mağazasına gitmeniz gerekiyor.

Montaj protokolü her ürün grubu için değişiklik gösteriyor. Ürün grupları; hazır mutfak, banyo dolabı, duş teknesi, kompakt kabin, parke, hazır iç kapı, halı ve pvc olmak üzere birbirinden ayrılıyor. Montaj hizmetini almanız için Montaj Protokolü’nü okuyup onaylamalısınız. Daha önce de belirttiğimiz gibi satın alındıktan sonra montajı yapılan ürünler, iade kapsamının dışında kalır. Ayrıca montaj hizmetinden yararlanmak için montaj yapılacak yerin hazır olması gerekir. Montaj tarihinde alan hazır değilse ikinci bir ziyaret için belli bir servis bedeli alınır. Satın alınan montaj hizmetinden, randevu tarihinden ve adresinden vazgeçildiği durumlarda alınmış olan hizmet bedellerinin iadesi yapılmaz.

Garanti süresi, hizmetin yerine getirildiği tarihten itibaren başlar. Ürünün yanlış ve amacı dışında kullanılmasından kaynaklanan arıza, bozulma, aşınma ve yıpranmalar garanti kapsamının dışında kalır.

Koçtaş, mağazaları ve online sipariş ile müşterilerine hizmet veriyor. Dekoratif ürünler, mobilya, ev tekstli, mutfak, banyo, seramik, bahçe mobilyası, aydınlatma, halı ve perde gibi birçok kategoride geniş ürün seçeneğine Koçtaş üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Tüm dilek, öneri ve şikâyetlerinizi Koçtaş’a ileterek firmanın kendini geliştirmesine ve daha kaliteli hizmet sunmasına destek olabilirsiniz.