IKEA Kargo Takip

IKEA markası ilk olarak 1943’te İsveçli Ingvar Kamprad tarafından kuruldu. Markanın ismi kurucusunun isminin ve soy isminin baş harflerinden, büyüdüğü köy ve çiftliğin baş harflerinden oluşuyor. IKEA başlangıçta kalem, naylon çorap, saat gibi ürünler satıyordu. Bu perakende markası toptan alım yapıp ucuza satış yapıyordu ve bu strateji sayesinde hızla büyüdü. Çok geçmeden sadece mobilya üzerine satış yapmaya başladı. Marka, Avrupa’nın farklı ülkelerinde yeni şubeler açtı ve 2008 yılında dünyanın en büyük perakende mobilya markası hâline geldi. IKEA, 2005 yılından beri Türkiye’de de hizmet veriyor. Türkiye’de 7 mağazası, 2 sipariş ve teslimat noktası bulunan IKEA internet üzerinden de satış yapıyor.

IKEA, temel olarak mobilya üzerine bir marka olmasına rağmen gıda kategorisinde de ürünlere sahip. IKEA gıda kategorisi tamamen İsveç gıdalarını ve tariflerini içeriyor. IKEA mağazalarında yemek bölümünde yeme-içme hizmeti de veriliyor. Mobilyalarıysa standart ve birbiriyle uyumlu, pratik pek çok çözüm sunuyor. Çocuk odası, yatak odası, ofis mobilyaları, ev dekorasyonu, oyuncak, bahçe ürünleri, mutfak mobilyaları, pratik ev eşyaları ve ev tekstili üzerine çeşitli ürünlere ev sahipliği yapan IKEA’da zamansız tasarımlar bulmak mümkün.

Siz de IKEA’nın online satış sitesi üzerinden alışveriş yapacaksanız ya da aldığınız ürünün teslimatının yapılmasını bekliyorsanız aklınızda bazı sorular olabilir. IKEA kargo teslim süreçleri ve çalışma saatleriyle ilgili merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

IKEA Kargo Takibi Nasıl Yapılır? Kargo Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

IKEA ürünleri, Türkiye’nin bütün illerinden online alışveriş ile satın alınabilir. Çalışılan kargo firmasının köy ve belde gibi adreslere teslim yapamadığı durumlarda firma, belirtilen adresin en yakınındaki kargo şubesine ürünü teslim eder. Sipariş edilen ürün kargo şubesine ulaştığında alıcı bilgilendirilir. Gelen kargo takip işlemi, bilgilendirmeye gerek olmadan alıcının kendisi tarafından da yapılabilir.

IKEA’dan aldığınız ürünün siparişi oluşturulduğunda, verilen e-mail adresine sipariş bilgilerini içeren bir mail gelir. Bu mailde kargo takip numarası yer alır. Aldığınız ürünün kargo takibini yapmak için yukarıdaki forma takip numaranızı yazarak gönderinizle ilgili detayları görebilirsiniz. Bunun dışında IKEA kargo takip işlemlerini iki farklı şekilde de yürütebilirsiniz. Kargo firmasının web sitesinin kargo takip bölümünden IKEA kargo takip numarası ile sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra IKEA web sitesi üzerinden de sipariş takibi yapmak mümkün. IKEA kargo sorgulamaları için sipariş takibi sayfasına sipariş numarasını girmek yeterli. Alışveriş yaparken belirttiğiniz e-posta adresine gönderilen maildeki sipariş bilgileri arasında sipariş numarasını bulabilirsiniz. Ayrıca ürününüzün şubeye ulaştığı ve dağıtıma çıktığı zamanlarda SMS yoluyla bilgilendirilirsiniz.

IKEA kargolarını mağazalardan da teslim alabilirsiniz. Adresinizde olmayacağınız durumlarda IKEA mağazasında bulamadığınız ve internet satışında stoğu bulunan ürünleri IKEA mağazalarına getirtebilirsiniz. Bayrampaşa, Ümraniye, Kartal, Ankara, Bursa, İzmir, Antalya mağazalarından ya da Bodrum ve Adana IKEA sipariş teslim noktalarından ürünlerinizi alabilirsiniz. İnternet alışverişlerinizde mağazadan teslim alma seçeneğini kullanmak için IKEA mağazalarının bulunduğu illerde veya çevre illerinde bulunmanız gerekir. IKEA mağazalarından teslim alacağınız ürünleriniz için belirli bir gün ve saat belirtmeniz gerekir. Teslim alacağınızı belirttiğiniz gün ve saatten itibaren 24 saat içinde teslim almazsanız siparişiniz iptal edilir.

IKEA Gıda Ürünlerini İnternetten Satın Alabilir miyim?

IKEA gıda ürünlerini internet üzerinden satın almak mümkün ancak onları mobilya ürünleriyle birlikte satın alamazsınız. Gıda ürünleri için ayrı bir sepet oluşturmanız gerekir. IKEA gıda ürünleri Yurtiçi Kargo veya Kargo İst tarafından gönderilir. Gıda ürünlerinin paketi açılmadığı sürece iade edilebilir. Ancak çabuk bozulacak veya son kullanma tarihi yaklaşmış ürünlerin iadesi yapılamaz.

IKEA Siparişleri Ne Zaman Teslim Edilir?

IKEA’dan sipariş edilen ürünler, kargo şirketlerinin hizmet vermediği köy ve belde gibi yerler olmadığı sürece, adrese teslim edilir. Eğer ana karadan değil de adalardan sipariş verdiyseniz kargo şirketinin kısıtlamalarına göre ürün teslimatı yapılabilir. Ürünün büyüklüğüne bağlı olarak adrese veya telefon ihbarlı olarak şubeye teslimat yapılabilir. Teslim edilecek ürünler maksimum 7 iş gününde teslim edilecektir. Teslimat süresi, sipariş oluşturulduktan sonraki iş günlerini kapsar. Bu nedenle kargonun dağıtıma çıktığı gün alıcının evde bulunması veya siparişi teslim alacak kişilerin ismini belirtmesi gerekir.

IKEA Siparişim Adrese Geldiğinde Teslim Alamazsam Ne Olur?

IKEA’dan satın aldığınız ürünler eğer siz adreste yoksanız belirttiğiniz isimler tarafından teslim alınabilir. Adreste birinci dereceden yakınınızın olması durumunda görevliler siparişinizi onlara da teslim edebilirler. Adreste teslim edilecek birinin bulunmaması durumunda siparişiniz en yakın kargo şubesine geri gönderilir. Siparişiniz kargo şubesinde maksimum 3 iş günü boyunca bekletilir. Eğer 3 iş günü içinde kargonuzu teslim alamazsanız ürünler IKEA’ya geri gönderilir. Bu aşamadan sonra yeniden nakliye ücreti ödeyerek ürünlerinizin adrese gönderilmesini talep edebilirsiniz.

IKEA Kargomu Teslim Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Sipariş ettiğiniz ürünler adresinize ulaştığında ürünleri teslim alırken dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Öncelikle teslimat belgesinde yer alan koli sayısıyla size ulaşan koli sayısının aynı olması gerekiyor. Kolilerde anormal eziklik, deformasyon ve ıslaklık gibi durumlarda ise kargonuzu teslim almamalısınız. Eğer kargonuzda normal olmayan bir durum varsa kargo görevlisine tutanak tutturmalısınız. Aksi hâlde kargonuzu teslim aldıktan sonraki eksik veya hasarlı ürün bildiriminiz, tutanak olmadığı için değerlendirilemeyecektir. Tutanağınızın olması durumunda ise IKEA, teslimat sorununuzu hemen çözüme kavuşturur.

IKEA Müşteri Hizmetleri ve Genel Müdürlük İletişim Bilgileri Nedir?

IKEA Müşteri Hizmetleri, 444 4 532 telefon numarası ile hizmet veriyor. IKEA iletişim numarasına hafta sonu da dâhil olmak üzere her gün 09.00-22.00 saatleri arasında ulaşabilirsiniz. Müşteri hizmetleri ile çözemediğiniz sorunlar için 0216 528 05 55 numaralı telefon ile IKEA Türkiye Genel Müdürlüğü’ne ulaşabilirsiniz. IKEA Türkiye Genel Müdürlüğü; Fatih Sultan Mehmet Mah. Balkan Cad. No:62, 34771 Ümraniye/İstanbul adresinde yer alıyor.

IKEA Siparişimde Yanlış Adres Verdim, Nasıl Değiştirebilirim?

Siparişinizde yanlış adres vermeniz durumunda IKEA Müşteri Hizmetleri’ni arayarak adres değişikliği yapabilirsiniz. Siparişiniz kargoya verilmediği sürece IKEA Müşteri Hizmetleri adresinizde değişiklik yapabilir. Siparişinizin kargoya verilip verilmediğini öğrenmek için IKEA’nın resmî internet sitesinde yer alan siparişler bölümünü kontrol edebilirsiniz. Siparişinizin güncel durumu için “siparişiniz alındı” veya “siparişiniz hazırlanıyor” ifadeleri yer alıyorsa IKEA Müşteri Hizmetleri ile adres değişikliği yapabilirsiniz. Ancak siparişiniz kargoya verildiyse ilgili kargo firmasını arayarak adresi değiştirmeniz gerekir.

IKEA Müşteri Hizmetleri’ni Hangi Durumda Aramalıyım?

IKEA Müşteri Hizmetleri’ni bilgi almak, öneri ve şikâyetlerinizi iletmek için arayabilirsiniz. Bunun yanında IKEA Müşteri Hizmetleri’ne şu konularda ulaşabilirsiniz:

  • Kargonuzun 7 iş günü geçmesine rağmen adresinize ulaşmaması,
  • Yanlış ürün sipariş etmeniz,
  • Kargonuzla birlikte faturanızın ulaşmaması ve üye olmadan yapılan alışverişlerinizde e-faturanızın e-mailinize gönderilmemiş olması,
  • Üyelik oluştururken sorun yaşamanız,
  • Siparişiniz teslim edildiğinde eksik veya hatalı ürün gönderilmesi,
  • Siparişiniz kargoya verilmeden önce siparişinizi iptal etmek istemeniz,
  • Talep ettiğiniz montaj hizmetini iptal etmek istemeniz.

IKEA Çalışma Saatleri ve Günleri Nedir?

IKEA’nın Türkiye’de İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Bursa’da olmak üzere toplam 7 mağazası var. IKEA ayrıca Adana ve Bodrum’da birer teslimat noktasına sahip. IKEA Türkiye’deki bütün mağazalarında ve teslimat noktalarında 10.00’da açılır ve 22.00’de kapanır. IKEA çalışma saatleri hafta içi veya hafta sonu değişmez.

IKEA Nakliye ve Kargo Ücreti Ne Kadar? Kargo ve Nakliye Ücreti Nasıl Hesaplanır?

IKEA ürünleri nakliye ücreti dâhil olmayacak şekilde belirtilir. IKEA mağazalarından veya online platformlarından yapacağınız alışverişlerde nakliye ücreti ödemeniz gerekir. IKEA internet sitesinden yapılan alışverişlerde siparişin teslim edileceği ile ve siparişin büyüklüğüne bağlı olarak Yurtiçi Kargo, Arvato Lojistik, Borusan Lojistik, Aras Kargo, Horoz Lojistik, Kolay Gelsin, Kargo İst ve MNG Kargo ile teslimat yapılır.

IKEA nakliye ücreti, satın alınan ürünlere göre değişiklik gösterir. Nakliye ücreti, sipariş edilen ürünün fiyatının %10’u eklenerek hesaplanır. Örneğin 1.800 TL’lik bir ürün sipariş ettiğinizde 180 TL, yani siparişinizin %10’u kadar kargo ücreti ödersiniz. IKEA ürünlerinin adresinize kargolanmasını değil, IKEA mağazalarına gönderilmesini talep ediyorsanız bu durumda daha az kargo ücreti talep edilir. 

IKEA gıda ürünlerinin kargo ücretlendirmesi ise mobilya ürünlerinden daha farklı. Öncelikle gıda ürünü satın alabilmeniz için kargo ücreti hariç belirli bir tutarda sepet oluşturmanız gerekiyor.

IKEA Siparişimi Nasıl İade Edebilirim?

IKEA’dan aldığınız ürünlerden memnun kalmadığınızda onları 14 gün içinde iade etme hakkınız var. IKEA ürünlerinin iade etme süresi teslim tarihinden itibaren başlar. Eğer ürünleri kargolamak için verilen 14 günlük süreyi geçirirseniz ürünlerinizi iade edemezsiniz. IKEA ürünlerini iade etmek için öncelikle iade talebi oluşturmalısınız. Bunun için IKEA hesabınıza giriş yaparak hesabım/siparişler bölümünden iade talebi oluşturabilirsiniz. Eğer yanlış gönderilmiş, ayıplı veya hasarlı ürün nedeniyle iptal talebi oluşturuyorsanız ürün fotoğraflarını yüklemeniz gerekir.

IKEA iade talebi oluşturduğunuzda size bir kargo numarası verilir. Kargo numarasına hem siparişlerim sayfasından hem iade talebi ile gönderilen mailden ulaşabilirsiniz. Kargo firmalarına IKEA kargo numarasını vererek ürünü geri gönderebilirsiniz. Ürünleri kargoya götürürken ise yapmanız gereken birkaç adım var:

  • Kargolar size teslim edildiğinde ürünle birlikte gelen sevk irsaliyesinde yer alan iade formunu doldurun ve imzalayın.
  • Sevk irsaliyesi veya e-arşiv faturanızın çıktısını ürünlerle aynı pakete yerleştirin.

İade edilecek ürünlerinizi kargoya verirken ihtiyacınız olan iade numarası, 7 gün geçerlidir. Eğer bu 7 günlük iade süresini aşarsanız yeniden iade talebi oluşturarak yeni bir kargo numarası almanız gerekir. Yüksek desili ürünlerin iadesi için kargolama süresi 10 gündür. Ayrıca yüksek desili ürünlerin iadesi için adresinize bir kargo yönlendirilir ve ürünler adresinizden teslim alınır. IKEA ürünlerinizi kargoladıktan sonra iadenizin onaylanmasını beklemelisiniz. Çünkü IKEA, iade nedeninizi ve ürünlerinizi inceler ve iade koşullarına uygunluğunu değerlendirir. Iade süreci yaklaşık 10 günde tamamlanır. Bu süre tamamlandıktan sonra 2 ila 5 gün içinde paranızın iadesi yapılır. Eğer ürünleri taksitle aldıysanız geri ödemesi taksit süresinde tamamlanır. 

IKEA İade ve Değişim İçin Kargo Ücreti Öder Miyim?

IKEA ürünlerinizi iade veya değişim için geri gönderirken tekrar kargo ücreti ödemenize gerek yok. IKEA hesabınızdan oluşturduğunuz iade talebi ile size bir kargo numarası gönderilir. Bu kargo numarası alıcı ödemeli olarak belirlenmiştir ve bu sayede nakliye ücreti ödemenize gerek kalmaz. Kargo numarasını kaybetmeniz hâlinde ise siparişlerim kısmından kargo numarasına ulaşabilirsiniz.

IKEA; kısa zamanda hızla büyümüş, kendine özgü fonksiyonel ürün tasarımları ve marka vizyonu geliştirmiş, 62 ülkede 450’den fazla mağazası bulunan bir mobilya mağazası. Bugün pek çok ülkede IKEA ürünleri hem uygun fiyatlı hem fonksiyonel olduğu için tercih ediliyor. Bütün ürünlerinin ölçüsü birbirine göre ayarlanan IKEA’da hemen her şeyi birbiriyle uyumlu bir şekilde kullanmak mümkün. Siz de dilek, öneri ve şikâyetlerinizi firmaya ileterek gelişimine katkıda bulunabilir, hizmet anlayışlarını her geçen gün iyileştirmelerine yardım edebilirsiniz.