Fedex Kargo Takip

1973 yılından bu yana sürekli olarak gelişen ve yenilenen FedEx, taşımacılık sektörünün liderlerinden biri. Kuruluşundan itibaren her gün insanları ürünler, hizmetler ve yeni fikirler kullanarak birbirlerine bağlamak için çalışıyor. Geniş hizmet ağı aracılığı ile işlemlerini yürüten FedEx, başta Avrupa olmak üzere tüm dünya ile aramızda bir köprü görevi üstleniyor. Müşterilerine dünyanın en büyük hava yolu ağı ile Avrupa kara yolu ağına erişim olanağı sunuyor ve onları avantajlı fırsatlar ile bir araya getiriyor.

Tüm dünyada 220’yi aşkın ülkede ve şehirde hizmet veren firmanın 50 binden fazla çalışanı var. Gönderilerin her zaman en kısa sürede ve en güvenli şekilde teslim edilmesini sağlayan FedEx, müşteri ilişkilerine verdiği önem dolayısıyla tüm sorunları etkin yöntemlerle çözmeye ve sorun anında müşterileri ile hızlı bir iletişim kurmaya özen gösteriyor. 

Avrupa’da bulunan 72 havaalanına ulaşım sağlayan firma, haftalık olarak 825 uçuş gerçekleştiriyor ve 39 Avrupa kara yolu merkezinde hizmet sunuyor. Faaliyet göstermeye başladığı günden bu yana her zaman yenilikleri takip ederek bu yenilikler çerçevesinde gelişim gösteren FedEx, kargolarınızı neredeyse dünyanın her yerine kolay şekilde ulaştırabilmenize yardımcı oluyor. 

Sektörde elde ettiği başarı ile adından her zaman övgü ile bahsettiren firma, müşterilerine her zaman onların hayatlarını kolaylaştıracak çözümler sunuyor. Bu kapsamda geliştirdiği mobil uygulaması ve kişisel hesap seçeneği ile müşterileri merak ettikleri tüm konular hakkında bilgilendiriyor. Kişiye özel açılan hesaplar sayesinde siz de size özel fırsatlardan yararlanabilir ve kargonuzu daha kolay şekilde takip edebilirsiniz.

Kargolarınızı dünyanın dört bir yanına teslim etmek için var gücü ile çalışan firmanın müşterilerine sağladığı avantajları ve çözümleri merak ediyorsanız tüm sorularınızı yanıtlayacağız. FedEx kargo takibi, kargo takip numarası öğrenme işlemi, kargo gönderim ücretlendirmesi ve iletişim bilgileri gibi pek çok önemli konu hakkında aklınızda oluşan tüm soru işaretlerini yazımızı okuyarak çözüme kavuşturabilirsiniz. 

FedEx Yurt İçi ve Yurt Dışı Kargo Takibi Nasıl Yapılır? Kargo Takip Numarası Nasıl Öğrenilir?

Yurt içi ve yurt dışı gönderimli kargolarınızın teslimat sürecini başlatma görevi ilk olarak size düşüyor. Hazırladığınız paketi size en yakın FedEx şubesine götürerek bu yolculuğu başlatabilirsiniz. Bu işlem sırasında dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Paketinizi şube görevlilerine teslim ederken alıcının kişisel bilgileri ve adresini eksiksiz şekilde iletmeniz gerekiyor. Sizden istenen tüm bilgileri doğru şekilde verdiğinizden emin olduktan sonra kargonuz işleme alınıyor.

Teslimat süreci başlatılan kargonuz ile ilgili ihtiyaç duyacağınız tüm bilgiler tarafınıza SMS ya da e-mail yolu ile iletiliyor. “FedEx kargom nerede?” sorularınızın yanıtlarını da bu bilgiler aracılığıyla alabilirsiniz. Bilgilendirme metninde yer alan FedEx kargo takip numarası, paketinizin yolculuğunun her adımını bilmenizi sağlıyor. Bunun için firmanın web sitesinde yer alan “Takip edin” sekmesine tıklayabilir, açılan pencerede belirtilen alana FedEx kargo takip numarasını yazabilirsiniz. FedEx gönderi takip sürecinizi başlatan bu işlem, paketinizin o an nerede olduğunu ve hangi tarihte alıcıya teslim edileceğini öğrenmenizi sağlar.

FedEx yurt dışı kargo takip süreci için de yine yukarıda belirttiğimiz adımları izleyebilirsiniz. Firmanın müşterilerine sunduğu bu önemli hizmet sayesinde paketinizin yolculuğuna ortak olmanızın yanında kargonuz alıcıya teslim edilmek için dağıtıma çıktığı anda bu süreci kolayca izleyebilirsiniz. 

FedEx kargo sorgulama işlemini internet üzerinden yapamadığınızda ya da yapmak istemediğinizde telefon aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz. FedEx Müşteri Hizmetleri’ni arayarak takip süreci ile ilgili aklınızdaki tüm sorulara yanıt alabilirsiniz. Müşteri hizmetleri bölümünde çalışan bir uzmana bağlandığınızda görevli sizden kargo takip numaranızı tuşlamanızı ya da sözlü olarak iletmenizi ister. Gereken bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde ilettiğiniz takdirde kargonuzun nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

FedEx Tracking hesabı oluşturduğunuz takdirde kişiselleştirilmiş takip avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Gönderileriniz ile ilgili detaylı bilgi edinmek ve size özel takip deneyiminden yararlanmak istediğinizde kullanıcı adınız ve şifreniz ile giriş yapabilirsiniz. Kişiselleştirilmiş rapor sayesinde her türlü bilgiye ulaşmanın yanında geniş kapsamlı bildirim seçeneklerinden de yararlanabilirsiniz.

Göndericisi ya da alıcısı olduğunuz paketi takip edebilmek için gereken takip numarasını kaybettiğinizde FedEx kargo takip iletişim hattı ile iletişime geçebilirsiniz. Müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşmelerde durumu dile getirerek paketinizin takip numarasını isteyebilirsiniz. FedEx Lojistik kargo takip sürecinize edindiğiniz numara sayesinde başlayabilirsiniz. 

FedEx Yurt İçi ve Yurt Dışı Kargo Ücretlendirmesi Ne Kadar? Kargo Ücreti Nasıl Hesaplanır?

FedEx kargo ücreti tarifesi; kargonun türü, ağırlığı, ebatları ve gönderildiği yerin uzaklığına göre değişiklik gösterir. Gönderimleriniz için belirlenen fiyatlar yurt içi ve yurt dışı teslimatına göre de farklılaşır. Ücret teklifi almak için firmanın web sitesinde yer alan ücretler ve teslimat süreleri bölümünden yararlanabilirsiniz. Açılan pencereye kargonun çıkış ve varış bilgilerini girdikten sonra fiyatlandırma ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. 

FedEx kargo ücreti hesaplama işlemi için müşteri hizmetleriyle de iletişime geçebilirsiniz. Görüşme başlattığınız temsilci, FedEx kargo hesaplama işlemini sizin için gerçekleştirir ve bu işlemin hangi kurallara göre yapıldığını size detaylı olarak anlatır. 

FedEx fiyat hesaplama işlemini gönderinizi şubeye teslim ederken de yaptırabilirsiniz. Firmanın web sitesinde yer alan yönlendirmeler çerçevesinde paketlediğiniz gönderileri çalışanlara verdiğinizde görevliler gerekli hesaplamaları yaparak size fiyat bilgisi sunarlar. 

FedEx yurt dışı kargo ücreti de yine aynı şekilde ağırlık, boyut ve teslim edileceği ülkeye göre değişiklik gösterir. Yurt dışı gönderimlerinde ek olarak gümrük ücreti de uygulanır. Hava yolu ve kara yolu ile ulaşım sağlayan firmanın yurt dışı gönderim fiyatları ulaşım tercihlerine göre de değişir. Bu noktada FedEx gönderi hesaplama aracını kullanarak ya da iletişim destekçileri ile bağlantı kurarak ödemeniz gereken fiyatı kolay şekilde öğrenebilirsiniz. 

Dünyanın dört bir yanında teslimat gerçekleştiren FedEx, bunu genellikle kısa süreler içerisinde yapıyor. Normal şartlarda gönderileri 1-3 iş günü içerisinde teslim eden firma, bazı olumsuz durumlarda bu sürelerin uzayabileceğini müşterilerine belirtiyor. Tahminî teslimat süresini ücret hesaplama işleminizi yaptığınız gibi FedEx’in web sitesinden öğrenebilirsiniz. 

FedEx’in kargolar için belirlediği fiyat listesinin yanında müşterilerin uluslararası yakıt ek ücreti hakkında da bilgi sahibi olması gerekir. Bu oran ABD Enerji Bilgi İdaresi tarafından haftalık olarak belirlenir. Ek ücret, sadece uluslararası ihracat ve ithalat gönderileri için uygulanır.

FedEx Şubelerini Nasıl Bulabilirim? FedEx Şubeleri Nerede?

Yurt dışına kargo gönderimi yapmak isteyenlerin en çok sorduğu sorulardan biri “FedEx nerede?” FedEx; Türkiye’de Adana, Afyon, Aksaray, Ankara, Antalya, Balıkesir, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Konya, Malatya, Mersin, Muğla, Ordu, Samsun, Urfa ve Uşak’ta bulunan şubeleri ile hizmet veriyor. İstanbul’da altı, diğer şehirlerde birer şube ile faaliyet gösteren firma; uzman çalışanları sayesinde müşterilere kesintisiz hizmet sunuyor. 

FedEx şubeleri, firmanın web sitesi üzerinde kolayca aratılabiliyor. Türkiye’deki FedEx şubelerini bul sekmesi sayesinde hizmet verilen illerdeki şubelerin çalışma saatlerine ve açık adreslerine hemen ulaşabilirsiniz. Bu sayede size en yakın şubeye ulaşabilir, gönderilerinizi kolayca teslim edebilirsiniz. Gönderilerinizi şubeye teslim etmek istemiyorsanız ya da şubeye gidecek vaktiniz yoksa bu işlem için bulunduğunuz adrese kurye çağırabilirsiniz. Firmanın müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşmeler aracılığıyla paket teslimi için kurye talebinde bulunabilirsiniz. Sistem üzerinden tüm bilgilerinizin girişi yapıldığında adresinize kurye gönderilir.

Kargo teslimatında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri şubelerin çalışma gün ve saatleri. Hafta içi, pazartesiden cumaya kadar hizmet veren şubeler; hafta sonu yalnızca cumartesi günleri açık. Hafta içi tam gün çalışan firma, cumartesi yarım gün faaliyet gösteriyor. FedEx şubelerinin tamamı pazar günleri kapalı oluyor. Bu noktada çalışma saatlerinin şubeden şubeye değişiklik gösterdiğini belirtmeliyiz. Dolayısıyla paketlerinizi göndermek ya da teslim almak için şubelere gitmek istediğinizde çalışma günlerini ve saatlerini dikkate almanız gerekir. 

FedEx Müşteri Hizmetleri ve Genel Müdürlüğü İletişim Bilgileri Nedir?

Uluslararası kargo taşımacılığı alanında en çok bilinen ve tercih edilen markaların başında gelen FedEx, lojistik sektöründe elde ettiği başarıyı müşteri ilişkilerinde de sürdürüyor. Etkili iletişime öncelikleri arasında yer veren firma, müşterilerine hem web sitesi üzerinden hem telefon aracılığı ile hizmet veriyor. Dolayısıyla FedEx’in iletişim konusunda da sektöre yön verdiğini söyleyebiliriz.

FedEx Müşteri Hizmetleri; gümrük vergisi ve masrafları, gümrük kuralları, kargo durumu, iade, adres ve bilgi değişikliği, faturalar, ödemeler, ücret hesaplama, şikâyet ve iade konuları hakkında bilgi ve çözümler sunuyor. 444 9 339 FedEx iletişim numarası aracılığı ile müşteri temsilcileriyle iletişim geçebilir, merak ettiğiniz konular hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

FedEx kargo takip iletişim numarasına ihtiyaç duyduğunuz zaman yine müşteri hizmetlerini arayarak kısa süre içerisinde ilgili departmana bağlanabilirsiniz. 444 9 339 numaralı telefonu hafta içi 08:30-19:00 saatleri arasında, cumartesi günleri ise 08:30-16:00 arasında arayabilirsiniz. Belirlenen gün ve çalışma saatleri içerisinde istediğiniz her an müşteri temsilcilerine ulaşabilir ve sorunlarınızı çözüme kavuşturabilirsiniz. Aynı zamanda önerilerinizi de iletebilirsiniz.

Teslimat bilgilerinizi değiştirmek için neler yapmanız gerektiğini merak ettiğiniz zamanlarda yeni planlamalar için müşteri temsilcileri ile irtibata geçebilirsiniz. Yalnız bunu ilk teslimat denemesinden önce yapmanız gerekir. Gönderiniz adresinize getirildiğinde ve adreste olmadığınız zamanlarda ise sürücünün size bıraktığı teslimat kartı aracılığı ile yeniden düzenleme talep edebilirsiniz. Dilerseniz müşteri temsilcilerini arayarak teslimat için planlanan saatte adresinizde olamayacağınızı ve yeniden planlama için teslimat kartı istediğinizi de söyleyebilirsiniz. Tüm bu imkânlardan yararlanabilmek için e-posta ya da SMS almış olmanız gerekiyor. Eğer tarafınıza bir bilgilendirme mesajı ya da maili gönderilmediyse teslimat saatinizi ya da adresinizi değiştiremezsiniz. 

FedEx Çağrı Merkezi sayesinde ihtiyaç duyduğunuz konularda bilgi edinebileceğiniz ve gönderinizle ilgili yapmak istediğiniz değişiklikleri iletebildiğiniz gibi aynı zamanda web sitesi üzerinden de yetkililere ulaşabilirsiniz. Hesap sorgulama, gönderi takibi, paketleme ve otomasyon malzemeleri, fiyat ve teslimat süresi, gümrükleme, fatura sorgulamaları ve ödemeler, kayıp ve hasarlı gönderi gibi birçok konuda firma ile web sitesi aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz. Bunun için FedEx’in web sitesinde yer alan irtibat formunu doldurarak merak ettiğiniz konular hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yöntemde aradığınız cevapları yazılı olarak alabilirsiniz. Çağrı merkezine sadece belirli çalışma saatlerinde ulaşabiliyorken bu formu istediğiniz her an doldurabilirsiniz. Firmayla iletişime geçmek için FedEx’in sosyal medya hesaplarını da takip edebilirsiniz.

Müşterileri ile olan ilişkisine her zaman üst düzeyde önem veren FedEx, onların deneyimleri ve önerileriyle de yakından ilgileniyor. Bu yüzden birlikte çalıştıkları herkesten olumlu ya da olumsuz geri dönüşler bekliyor. Her zaman kusursuz hizmet sunabilmek için faaliyet gösteren firma, bu dönüşler sayesinde kendini sürekli olarak geliştirmeye devam ediyor.